2018-06-30
Rapportering
RX2 International series i Höljes!
Stark instats och sjundeplats för Jimmie
i Höljes
Jimmie har haft en stark internationell
debut när VM kördes i Höljes.
Han kvalade in till semifinal där han
dessvärre blev första man utanför
semifinal, men men dessvärre fick han
nöja sig med en fjärdeplats i
semifinalen.
Det gav honom en mycket hedervärd sjundeplats
i tävlingen med 29 startande.
Semifinal 1
1. De Ridder
2. Gundersen
3. Olofsson
4. Höglund
5. Kalliomäki
6. Nilsson
Semifinal 2
1. Eriksson
4. Krogstad
3. Brooks
4. Jimmie
5. Heatcote
6. Leirhol
Finalen vanns av Guilaume De Ridder, före
Henrik Krogstad och Simon Olofsson blev
trea.
* * * * *
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
* * * * * *
En placering från final!
Jimmie har haft en stark internationell
debut när VM kördes i Höljes.
Han kvalade in till semifinal där han
dessvärre blev första man utanför
semifinal, men men dessvärre fick han
nöja sig med en fjärdeplats i
semifinalen.
Det gav honom en mycket hedervärd sjundeplats
i tävlingen med 29 startande.
Semifinal 1
1. De Ridder
2. Gundersen
3. Olofsson
4. Höglund
5. Kalliomäki
6. Nilsson
Semifinal 2
1. Eriksson
4. Krogstad
3. Brooks
4. Jimmie
5. Heatcote
6. Leirhol
Finalen vanns av Guilaume De Ridder, före
Henrik Krogstad och Simon Olofsson blev
trea.
* * * * *
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
* * * * * *
Första heatvinsten
- klar för semifinal!
Jimmie fick en kanonstart och tog hand om
ledningen som han förvaltade in i mål.
Därmed vann han sitt första heat
i internationella sammanhang i rallycross.
- Det var gött att få en heatseger
här i Höljes, säger Jimmie
efter målgången.
Tiden räckte till fjärde snabbaste
och därmed
slutar han sexa i grundomgången och
är klar för semifinal!
Semifinalen startar 12.35 i morgon och Jimmie
kommer preliminärt starta i andra led
i tredje spår med Christian Brooks,
Oliver Eriksson, Henrik Krogstad, Nathan
Heatcote och Petter Leirhol.
Semifinalen sänds inte på SVT1
och SVT2 men finalen sänds klockan
13.45.
Jimmies 3:e heat
1. Jimmie
2. Kalliomäki
3. Krogstad
4. Olofsson
5. Evjen
Omgång 4
Heatcote, 03:06.278
2. Gundersen, 03:06.897
3. Martell, 03:06.922
4. Jimmie, 03:06.945
5. De Ridder, 03:07.080
6. Kalliomäki, 03:07.252
7. Eriksson, 03:07.454
8. Krogstad, 03:08.370
9. Haug, 03:08.413
10. Brooks, 03:08.591
Grundomgången
|
1. |
Guillame
de Ridder (Bel) |
|
16
p |
2. |
Christian
Brooks (Usa) |
|
15 p |
3.
|
Ben
Philip Gundersen (Nor) |
|
14
p |
4. |
Oliver Eriksson
(Swe) |
|
13 p |
5. |
William
Nilsson (Swe) |
|
12
p |
6. |
Jimmie
Walfridson (Swe) |
|
11 p |
7. |
Marcus
Höglund (Swe) |
|
10
p |
8. |
Henrik Krogstad
(Nor) |
|
9 p |
9. |
Simon
Olofsson (Sve) |
|
8
p |
10. |
Nathan Heatcote
(Gbr) |
|
7 p |
11. |
Jami
Kalliomäki (Fin) |
|
6
p |
12. |
Petter Leirhol
(Nor) |
|
5 p |
13. |
Linus
Östlund (Sve) |
|
4
p |
14.
|
Vasiliy Gryazin
(Ltv) |
|
3 p |
15.
|
Sami
Matti Trogen (Fin) |
|
2
p |
16. |
Stein Frederic
Akre (Nor) |
|
1 p |
17. |
Conner
Martell (Usa) |
|
0
p |
18. |
Glen Haug
(Nor) |
|
0 p |
19.
|
Santosh
Berggren (Swe) |
|
0
p |
20. |
Mats Jonsson
(Swe) |
|
0 p |
21. |
Anders
Michalak (Swe) |
|
0
p |
22. |
Sondre Evjen
(Nor) |
|
0 p |
23. |
Hampus
Rådström( Swe) |
|
0
p |
24. |
Simon Syversen
(Nor) |
|
0 p |
25. |
Martin
Jonsson (Swe) |
|
0
p |
26. |
Johnny Andersson
(Swe) |
|
0 p |
27. |
Cole
Keatts (Usa) |
|
0
p |
28. |
Jonahtan Walfridsson
(Swe) |
|
0 p |
29. |
Albert
Llovera (Esp) |
|
0
p |
Preliminär gridd
Semifinal 1
1. Guillame de Ridder (Bel)
2. Ben Philip Gundersen (Nor)
3. William Nilsson (Swe)
4. Marcus Höglund (Swe)
5. Simon Olofsson (Sve)
6. Jami Kalliomäki (Fin)
Semifinal 2
1. Christian Brooks (Usa)
2. Oliver Eriksson (Swe)
3. Jimmie Walfridson (Swe)
4. Henrik Krogstad (Nor)
5. Nathan Heatcote (Gbr)
6. Petter Leirhol (Nor)
* * * * *
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
* * * * * *
Andra tid i sitt tredje heat
Jimmie var snabb i starten och var sida
vid sida med Brooks när han fick vika
in för Brooks. Han slutade tvåa
i heatet
och det räckte till elfte tid.
- Jag fick mig en smäll i starten så
styrstaget blev krökt, därför
blev tiden kanske inte den bästa, säger
Jimmie.
Han ligger efter tre omgångar kvar
som åtta. Kusin Jonathan blev dessvärre
diskade efter en raceincident.
En omgång återstår nu
av dagen för Litesförarna och
den startar 14.00.
Jimmies 3:e heat
1. Brooks
2. Jimmie
3. Gundersen
4. Martell
5. Heatcote
Omgång 3
1. Nilsson, 3:05.749
2. Eriksson, 3:05.789
3. Brooks, 3:06.030
4. De Ridder, 3:06.482
5. Höglund, 3:07.452
6. Östlund, 3 3:07.73
7. Trogen, 3:07.789
8. Gryazin, 3:07.851
9. Lerihol, 3:08.115
10. Akre, 3:08.149
11. Jimmie, 3:08.575
Efter tre omgångar
1. Nilsson, 131 p
2. Ridder, 128 p
3. Brooks, 125 p
4. Höglund, 115 p
5. Eriksson, 113 p
6. Gryazin, 112 p
7. Gundersen, 112 p
8. Jimmie, 102 p
9. Östlund, 100 p
10. Olofsson, 100 p
*
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
* * * * * * * * * * Andraplats
och upp till åttondeplats i andra
omgnågen
Jimmie var snabbast iväg i starten,
när Sondre Evjen dessvärre gjorde
en vådlig fyravarvsrullning. Jimmie
tog täten, men Vasily Gryazin lyckades
smita förbi när Jimmie tog alternativet.
Tiden räckte trots gulflagg till sjunde
snabbaste i omgången. Efter två
omgångar klättrar Jimmie upp
till åttondeplats.
I morgon körs de två sista omgångarna
innan semifinalerna körs på söndag.
Jimmies 2:a heat
1. Gryazin
2. Jimmie
3. Leirhol
4. Mats Oskarsson
5. Evjen
Omgång 2
1. Ridder, 5 3:04.889
2. Gryazin, 3:05.564
3. Nilsson, 6 3:06.08
4. Kalliomäki, 3:06.502
5. Höglund, 3:06.594
6. Brooks, 6 3:06.725
7. Jimmie, 3:06.726
8. Heatcote, 3:06.978
9. Martell, 3:07.591
10. Gundersen, 3:07.799
Efter två omgångar
1. Ridder, 88 p
2. Gundersen, 84 p
3. Brooks, 83 p
4. Nilsson, 81 p
5. Gryazin, 76 p
6. Höglund, p
7. Olofsson, 71 p
8. Jimmie, 69 p
9. Eriksson, 68 p
10. Krogstad, 64 p
11. Heatcote, 62 p
12. Leirhol, 62 p
* * * * * * *
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
* * * *
Jimmie trea i sitt första heat
Jimmie startade i fjärde spår,
men gjorde en fin start och valde alternativet
direkt och blev trea i sitt första
heat i internationella sammanhang i rallycross.
Tiden räckte till den toflte snabbaste
i omgången
Jimmies 1:a heat
1. Nilsson
2. De Ridder
3. Jimmie
4. Jonathan
5. Martell
Omgång 1
1. Ben Philip Gundersen, 3:04.554
2. Christian Brooks, 3:05.296
3. Oliver Eriksson, 3:05.352
4. Simon Olofsson, 3:05.414
5. William Nilsson, 3:05.690
6. Guilaume De Ridder, 3:06.181
7. Marcus Höglund, 5 3:06.252
8. Stein Frederic Akre, 3:06.252
9. Linus Östlund, 3:06.662
10. Henrik Krogstad, 3:06.802
-
12. Jimmie, 3:07.908
I nästa heat startar Jimmie i andra
spår i det fjärde heatet tillsammans
med Sondre Evjen, Vasily Gryazin, Mats Oskarsson
coh Petter Leirhol.
* * * * * * *
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
* * * *
Fria träningen
Den första fria träningen är
just avklarad och Jimmie har och de andra
har fått vara ute och känt på
banan.
Jimmie går ut som fjärde bil
i det tredje av sex heaten tillsammans med
William Nilsson, Conner Martell, Guilame
de Ridder och Jonathan.
Fri träning
1. Brooks, 44.149
2. Nilsson, 44,288
3. Krogstad, 44,339
4. De Ridder, 44.376
5. Kalliomäki, 44,424
6. Eriksson, 44,561
7. Martell, 44,595
9. Höglund, 44,648
9. Syversen, 44,660
10. Akre, 44,682
-
21. Jimmie, 45,076
|